Teatr Ludzi Upartych     ul. Wojska Polskiego 13, 87-800 Włocławek, tel. 54 231 47 60
szukaj w serwisie:

Witkacy oczami "upartych" scenografów   21 marca 2009, 8:08
Do premiery pozostał tylko tydzień. Wykonawcy powoli uświadamiają sobie, że to już ostatni moment, by poddać się sugestiom reżysera i zapomnieć o realistycznym graniu. Ostatni moment, by przenieść się do świata poszukiwań czystej formy, świata Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pomocą służą plastycy Teatru Impresaryjnego: Dorota Główczyńska i Dariusz Piotrowski, którzy już od kilku lat odpowiadają za kostiumy i oprawę scenograficzną spektakli Teatru Ludzi Upartych.

Są także twórcami logo teatru, zaprojektowanego specjalnie dla potrzeb strony internetowej www.uparci.pl, jak również grafiki zdobiącej afisz spektaklu pt. "www_itkacy@pl".

   
Dorota Główczyńska       Dariusz Piotrowski


Wykonawcy dużo łatwiej jest budować swą postać, gdy widzi w co jest ubrana. Widmo, gdy ma na sobie strój damy z elitarnego towarzystwa, wie że może pozwolić sobie na pewną dystynkcję w zachowaniu, natomiast biegający w rozpiętych kamizelkach bohaterowie witkacowskiego "W małym dworku" uświadamiają sobie swego rodzaju nieokrzesanie, by nie powiedzieć niechlujstwo swych postaci. Oczywiście wszystkie pomysły są konsultowane z reżyserem przedstawienia Janem Polakiem, do którego zawsze należy ostatnie słowo.

   
Fot. Zbigniew Romantowski


"Praca nad spektaklem opartym na dramatach Witkiewicza jest o tyle trudna, że autor odrealniał, udziwniał swoich bohaterów. Dlatego koniecznym było wprowadzenie pewnego nieładu w ubiorze poszczególnych postaci. W każdym bałaganie musi jednak być jakiś porządek" - mówi pani Dorota. "Tak więc za klucz do projektowania poszczególnych kostiumów przyjęliśmy styl dwudziestolecia międzywojennego, a więc epoki, w której żył i tworzył sam Witkacy. Gdy przegląda się albumy poświęcone twórczości malarskiej autora, nie brak tam anegdot świadczących o jego niezwykłej pomysłowości i ekstrawagancji zarazem.

Na przykład na jego obrazach pojawiały się adnotacje - swego rodzaju "legendy" opisujące związki chemiczne, pod których wpływem tworzył on konkretny obraz. Z drugiej jednak strony, gdy przegląda się fotografie Witkiewicza, widzimy tam człowieka eleganckiego, dbającego o detale. Tak więc jego nierealność, szła w parze z szykownością. Chcieliśmy aby połączenie tych dwóch cech było widoczne na scenie" - dopowiada pan Darek.

   

   
Fot. Dariusz Grzelak


Zadanie przygotowania kostiumów do spektaklu pt. "www_itkacy@pl" było trudne nie tylko ze względu na niezwykłość samego Witkiewicza, ale też z uwagi na fakt, iż dawno już w jednym przedstawieniu Teatru Ludzi Upartych nie grało tylu wykonawców. Każdy z nich musiał wyglądać inaczej, jego kostium musiał w jakiś sposób odzwierciedlać charakter postaci, ale jednocześnie wszyscy muszą stanowić jakąś zgraną kompozycję. Ponadto - zgodnie z koncepcją reżysera - tłem wszystkich wydarzeń w spektaklu, ma być stojąca w głębi sceny monumentalna brama, oddzielająca świat realny, od tego nadrealnego. Jak komponuje się ona ze strojami poszczególnych bohaterów? O tym przekonacie się przychodząc na przedstawienie pt. "www_itkacy@pl". A wszystkim malkontentom nasi scenografowie dedykują poniższy cytat z regulaminu "Firmy Portretowej S. I. Witkiewicza":

"Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone. (…) Zależnie od stanu firmy i trudności danej twarzy portret musi być wykonany w jedno, dwa, trzy, do pięciu posiedzeń. Przy dużych portretach z rękami lub w całej figurze liczba posiedzeń może dojść i do dwudziestu. Ilość posiedzeń nie przesądza o dobroci wytworu. (…) Portret nie może być oglądany aż do ukończenia. (…) Firma podejmuje się wykonania portretów poza lokalem firmowym jedynie w wypadkach wyjątkowych (choroba, podeszły wiek itp.), przy czym zagwarantowana musi być skrytka, w której można by pod kluczem przechowywać nieukończony portret. (…) Klienci są zobowiązani zjawiać się punktualnie na seanse, gdyż czekanie źle wpływa na nastrój firmy i może źle wpłynąć na wykonanie wytworu."

Źródło cytatu - album z cyklu: "Wielka kolekcja sławnych malarzy" pt. "Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy 1885 - 1930", wyd. Oxford Educational, Poznań 2007 rok.dodał:Paweł   |   skomentuj: 3

S T A R T
  REPERTUAR
  LUDZIE TEATRU
  HISTORIA
  PRZEDSTAWIENIA
  NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  KONTAKT

JAN POLAK


TEATR IMPRESARYJNY


NA FORUM...


NEWSLETTER
Nowości na Twój mail!
  Teatr Ludzi Upartych © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008-