Teatr Ludzi Upartych     ul. Wojska Polskiego 13, 87-800 Włocławek, tel. 54 231 47 60
szukaj w serwisie:

Ożenek   03 lipca 2013, 14:54
"Ożenek" w reżyserii Jana Polaka to przedstawienie zrealizowane z okazji 60'tych urodzin Teatru Ludzi Upartych. Z uwagi na remont budynku Teatru przy ul. Wojska Polskiego, premiera przedstawienia odbyła się w Klubie "Stara Remiza" w dniu 26 października 2012r.
Przedstawienie wystawiane było następnie kilkakrotnie w salach: Klubu "Stara Remiza", Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz w innych salach, głównie szkolnych, zarówno we Włocławku jak i w okolicznych miejscowościach.


Sztuka Gogola uznana dzisiaj za klasyczną w czasie swojej premiery wywołała skandal i niezadowolenie. Konfrontowała bowiem tradycyjne przyzwyczajenia widza oczekującego zabawnej intrygi miłosnej zmierzającej pomimo licznych perypetii do szczęśliwego zakończenia z inną nowatorską wówczas koncepcją autora, który w realistyczny i krytyczny sposób zaprezentował matrymonialne konkury, jako targowisko próżności i handlową kalkulację.

Współcześnie „Ożenek” to jedna z najczęściej i najchętniej wystawianych sztuk w całej Europie. Ten niewątpliwy sukces frekwencyjny wynika z ponadczasowych walorów pisarstwa Gogola. Świetne ujęcia postaci, fantastyczny i ponadkulturowy humor, realizm i doskonałość kompozycji to najlepsze rekomendacje dla komedii, która niezmiennie śmieszy i niezmiennie zmusza do namysłu nad ułomną naturą ludzką.

Akcja włocławskiej inscenizacji została umieszczona w skromnej scenografii umożliwiającej wysunięcie na pierwszy plan pełnej wieloznaczności frazy Gogola. Skromna, lecz pomysłowa scenografia, kostiumy i muzyka grana na żywo sprawiają, że wystawienie tego przedstawienia możliwe jest praktycznie w każdych warunkach, co w okresie przebudowy budynku Teatru Impresaryjnego ma niebagatelne znaczenie.
Dopełnieniem wszystkiego jest tłumaczenie Juliana Tuwima, które w mistrzowski sposób przekazuje słynne dialogi autora sztuki.

dodał:Adrian D.   |   skomentuj: 0

S T A R T
  REPERTUAR
  LUDZIE TEATRU
  HISTORIA
  PRZEDSTAWIENIA
  NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  KONTAKT

JAN POLAK


TEATR IMPRESARYJNY


NA FORUM...


NEWSLETTER
Nowości na Twój mail!
  Teatr Ludzi Upartych © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008-