Teatr Ludzi Upartych     ul. Wojska Polskiego 13, 87-800 Włocławek, tel. 54 231 47 60
szukaj w serwisie:

Antygona   27 kwietnia 2010, 10:57
Ponad 2 500 letnia historia. Setki interpretacji. Tyleż samo aktorów. Zapewne wielu sądzi, że ze sztuki, którą każdy zna ze stron szkolnych podręczników nie można wykrzesać czegoś, co przyciągnęło by oko młodego człowieka. Nic bardziej mylnego. Żywym na to przykładem jest przedstawienie Teatru Ludzi Upartych. Grecka tragedia została tu nieco uwspółcześniona. Stało się to między innymi dzięki zastąpieniu tradycyjnego antycznego chóru wokalistą rockowym.

Młodzi widzowie bardzo dobrze odebrali tę wersję, tym bardziej iż reżyser przedstawienia, a zarazem adaptator scenariusza- Jan Polak, zrezygnował z ciężkiego języka kojarzącego się nam ze szkolną analizą "Antygony", wybierając bardzo współcześnie brzmiące tłumaczenie tego dramatu, autorstwa profesora Roberta R. Chodkowskiego. Greckie togi, delikatna jak mimoza biała przesłona przecinana co chwilę sylwetkami wchodzących na sceną postaci, ponadto subtelna gra świateł oraz skromne rekwizyty, idealnie oddały charakter dzieła i pomogły wydobyć to co najważniejsze, czyli słowo.Znany nam z lekcji języka polskiego konflikt tragiczny rozgrywa się tu między tytułową bohaterką- Antygoną (w tej roli Dominika Sebastian), a władcą Teb- Kreonem (Paweł Drzewiecki). Król po najeździe na Teby swego siostrzeńca- Polinejkesa i zniszczeniu przez jego wojska znacznej części miasta, zabrania pogrzebać zmarłego w bratobójczym pojedynku Polinejka, uznając go za zdrajcę. Za to nakazuje pogrzebać jak bohatera drugiego z siostrzeńców- Eteoklesa, który bronił Teb przed wojskami swego brata. Z decyzjami władcy nie może pogodzić się Antygona- siostra poległych wojowników, która nie znajdując wsparcia w najmłodszej z rodzeństwa Ismenie (Dominika Eichberger) decyduje się na samodzielne pogrzebanie Polinejkesa.

Gdy strażnik (Mateusz Jesionowski) przyprowadza przed oblicze Kreona pojmaną chwilę wcześniej Antygonę, władca do ostatniej chwili łudzi się, że kto inny winien jest złamania panującego w państwie prawa. Jednak gdy Tytułowa bohaterka z dumą opowiada o swym czynie Kreon nie ma wyjścia- skazuje siostrzenicę na śmierć. W kolejnych scenach do zmiany decyzji próbują namówić władcę- jego syn i narzeczony Antygony- Hajmon (Jakub Kurzep) oraz prowadzony przez przewodnika (Oskar Jabłoński) niewidomy wróżbita Tyrezjasz (Henryk Michalak). Jednak gdy Kreon decyduje się ułaskawić Antygonę, jest już za późno. Tytułowa bohaterka powiesiła się w skalnej grocie, w której zamurowano ją na rozkaz władcy Teb. Widząc to Hajmon przebija się mieczem. Również małżonka Kreona- Eurydyka (Magdalena Celmer) na wieść o śmierci syna pozbawia się życia.

   


Kto miał rację? Które argumenty są nadrzędne- te wynikające z rozumowego myślenia o państwie, czy te które płyną z siostrzanego serca? Reżyser przedstawienia nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, nie staje po żadnej ze stron, wykonawcy starają się obronić racje swych postaci. Całość komentują napisane przez Jana Polaka songi, śpiewane przez wokalistę rockowego (Piotr Majcher), natomiast fragmenty pieśni antycznego chóru reżyser przedstawienia włożył w usta tajemniczego bohatera stanowiącego szarą eminencję dworu Kreona (postać tą gra Dariusz Daroszewski).

Teraz wasza kolej, aby odnaleźć odpowiedź na pytanie, po czyjej stronie stoi racja. Po stronie młodej dziewczyny, która sprzeciwiając się rozkazowi króla uszanowała nakazy boskie i uczciła pamięć brata, czy też po stronie króla, który nie zważając na koligacje rodzinne postanowił -stojąc na straży jedności państwa i reguł w nim panujących- ukarać winną? Zapraszamy do Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku, na przedstawienie pt. „Antygona”.


Tekst: Dorota Kasiorkiewicz
Fotografie: Zbigniew Romantowski


dodał:Paweł   |   skomentuj: 1

S T A R T
  REPERTUAR
  LUDZIE TEATRU
  HISTORIA
  PRZEDSTAWIENIA
  NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  KONTAKT

JAN POLAK


TEATR IMPRESARYJNY


NA FORUM...


NEWSLETTER
Nowości na Twój mail!
  Teatr Ludzi Upartych © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008-